Aktivni ili isključeni iz procesa donošenja odluka? 

Mladi u Tuzima jako malo su uključeni u proces donošenje odluka, jer je sistem obrazovanja i dalje zatvoren prema mogućnostima koje neformalan vid obrazovanja daje djeci i mladima, smatraju u civilnom sektoru. U Opštini Tuzi, gdje se trenutno sporovodi Lokalni akcioni plan za 2020-2021. godinu, zadovoljni su realizacojom aktivnosti koje su propisane tim dokumentom, i ističu značaj otvaranja Omladinskog centra koji će podržati mlade u tranziciju ka autonomiji.

Foto: Opština Tuzi

Opština Tuzi  nalazi se u jugoistočnom dijelu Crne Gore. Sjedište opštine je gradsko naselje Tuzi. Prema popisu iz 2011. godine na teritoriji opštine živjela su 11.422 stanovnika. Do 1. septembra 2018. godine Tuzi su bile gradska opština u okviru Podgorice. Od septembra 2018. Tuzi su samostalna opština sa posebnim pozivnim brojem i registarskim oznakama za motorna vozila. Površina opštine je 236 km2.

Lokalna samouprava smatra da su mladi uTuzima aktivni, uključeni i motivisani članovi društva, dok u civilnom sektoru tvrde da je ta grupacija jako malo uključena u proces donošenja odluka.

Položaj mladih u Tuzima, njihovi interesi i potrebe, pitanja su koja na lokalnom nivou tretira Lokalni akcioni plan za mlade. Taj dokument, koji sadrži mjere i aktivnosti omladinske politike, lokalne samouprave dužne su da donose za period od najviše dvije godine.

Foto: Agencija MINA

 U Opštini Tuzi, gdje se trenutno sporovodi Lokalni akcioni plan za 2020-2021. godinu, zadovoljni su realizacojom aktivnosti koje su propisane tim dokumentom, i ističu značaj otvaranja Omladinskog centra koji će podržati mlade u tranziciju ka autonomiji. U civilnom sektoru saglasni su da je Lokalni akcioni plan korak naprijed u unaprijeđenju prava mladih, ali i upozoravaju da upravo mladi treba da budu realizatori plana.

Omladinski klub u decembru

Iz Ministarstva sporta i mladih su pojasnili da su ranije usvojenim lokalnim akcionim planom za mlade u opštini Tuzi obuhvaćene oblasti poput podrške zapošljavanju i preduzetništvu, obrazovanja (sa fokusom na neformalno obrazovanje), aktivizma, učešća, volonterizma, zdravlja, kao i uspostavljanja okvira za implementaciju omladinske politike na lokalnom nivou.

Oni su rekli da su u konstantnoj komunikaciji sa predstavnicima Opštine Tuzi, u smislu planiranja projekata koje će proširiti mogućnosti za mlade.

“S tim u vezi, započeti su radovi na otvaranju Omladinskog servisa Tuzi, koji će biti na atraktivnoj i prometnoj lokaciji u samom centru grada. Ovo će biti mjesto u kojem će se omladina iz Tuzi okupljati i kroz neformalne i formalne aktivnosti jačati omladinsku politiku u lokalnoj zajednici”, kazali su iz Ministarstva.

Iz Ministarstva su rekli da će putem javnog poziva angažovati jednu mladu osobu koja će administrirati radom servisa i poručili da je završetak radova i početak funkcionisanja 12. omladinskog servisa u Crnoj Gori predviđen za decembar tekuće godine.

Opština: Mladi u velikoj mjeri učestvuju u donošenju odluka

Iz Opštine Tuzi su rekli da su veoma zadovoljni realizacojom Lokalnog akcionog plana za mlade, dodajući da, kao jedan od dobrih rezultata su stipendije, njihov broj se znatno povećao za razliku od prethodnih godina.

Sekretarka opštine Marina Ujkaj kazala je da su dobitnici stipendija su na početku dobijali po 50 eura, dok sada dobijaju po 100 eura.

“Tu je i omladinski centar koji je u fazi otvaranja i koji će pružati podršku mladima za tranziciji ka autonomiji. Razne radionice i predavanja su održana na temu vršnjačkog i onlajn nasilja. S obzirom na to da mladi sa našeg područja još nemaju Evropsku omladinsku karticu, u budućnosti planiramo da uradimo nešto povodom toga”, rekla je Ujkaj.

Foto: Mustafa Pepić

Ona je navela da, za razliku od prethodnih godina, mladi iz opštine Tuzi u velikoj mjeri učestvuju u donošenju odluka.

“Mladi su aktivni građani, uključeni, motivisani, proaktivni i oni koji učestvuju u procesima donošenja odluka, razvoja zajednice, u kreiranju politika u njihovom sprovođenju. Opština Tuzi je organizovala razne sajmove na kojima su mladi učestvovali”, saopštila je Ujkaj.

Ona je rekla da će u Opštini nastojati da organizuju što više obuka mladih na kojima će se oni uključiti u proces planiranja i sprovođenja lokalnih politika.

Kako je istakla, glavni cilj Opštine Tuzi jeste stvaranje uslova za ostvarivanje interesa i potreba mladih.

“Za sada smo zadovoljni našim napretkom, ali nove ideje i planovi se javljaju svakodnevno, tako da ćemo učiniti sve što je u našoj mogućnosti da zadovoljimo potrebe i interese mladih”, rekla je Ujkaj.

Foto: Mustafa Pepić

Dečević: Radimo za mlade a ne uključujemo ih u proces

Iz nevladine organizacije (NVO) “Djeca Crne Gore” rekli su da je lokalni akcioni plan za mlade u Opštini Tuzi prvi lokalni akcioni plan koji je realizovan u toj opštini i da, samim tim, predstavlja korak naprijed u unaprijeđenju prava mladih.

Diretkorica te NVO Sabra Dečević ukazala je da u budućnosti treba puno više uključiti  mlade u proces pripreme samog plana, i kasnije kreirati prostor za praćenje njegove realizacije.

“Ono što želim istaći jeste da mladi treba da budu realizatori plana a Opština, druge institucije i NVO sektor treba da prate i facilitiraju kako proces tako i potrebe mladih”, kazala je Dečević.

Ona je saopštila da, iako je plan nešto što u sebi sadrži određene ciljeve i aktivnosti kao i plan budžetiranja tih aktivnosti, nakon usvojenog plana zainteresovane strane nijesu uključene u proces praćenja pa svaka strana radi aktivnosti koje inače realizuje, a u izvještajima se ne navodi ko je šta i kada uradio.

“Tako da nije dovoljno samo donijeti plan, već je najbitniji dio sprovesti aktivnosti plana i pratiti samo realizaciju i učiti od istog”, rekla je Dečević.

Kako je navela, situacija u dvije poslednje godine sa koronavirusom nije išla u prilog realizaciji plana za mlade i nije dovoljno jasno što se uspijelo realizovati niti na čemu treba raditi do kraja godine.

“Dok god radimo za mlade, a same mlade ne uključujemo u proces, onda je to znak da smo još na početnim stepenicama Hartove ljestvice participacije mladih”, istakla je Dečević.

Ona smatra da su mladi u Tuzima jako malo uključeni u proces donošenje odluka, jer je sistem obrazovanja i dalje zatvoren prema mogućnostima koje neformalan vid obrazovanja daje djeci i mladima.

Kako je rekla, iako se ponekad u školama realizuju neke aktivnosti, one nijesu dugoročne već su inicirane od neke NVO ili pojedinih profesora i nastavnika, pa samim tim nijesu održive.

Kad se aktivnosti realizuju u školama, učenici ponekad nijesu toliko ni motivisani za učešće jer, prema njenim riječima, nemaju uvijek podršku nastavnog osoblja, jer se smatra da je van-nastavna edukacija gubljenje vremena i da se mladi trebaju više fokusirati na učenje sadržaja koje samo škola servira.

“Kao organizacije smo u srednjoj školi osnovali omladinski klub koji evo dvije godine ne radi zbog situacije sa koronavirusom, a i zbog toga što je prostor u školi neuslovan za funkcionisanje omladinskog kluba”, rekla je Dečević.

Prema njenoj ocjeni, o poboljšanju stanja i položaja mladih u Tuzima još ne može govoriti.

“To je proces u koji morate stalno ulagati, a vidno je da ulaganja baš i nije bilo. Iako smo realizivali i realizujemo projekte za mlade, i dalje ne postoji infrastruktura koja će mladima pružiti mogućnost da se bave sobom i da rade na sebi”, smatra Dečević.

Novinari:

Tijana Radulovic

Mensur Padović

Mustafa Pepić

Tekst je nastao u okviru projekta „Jačanje mladih-jačanje medijskih sloboda“, koji je realizovan u okviru programa Safejournalist.net

Categories: Vijesti