Proteklih dana Građanska kuća u Podgorici postala je mjesto susreta mladih iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, okupljenih na trodnevnim iskustvenim radionicama pod nazivom “Preispitivanje prošlosti, oblikovanje budućnosti”. Kroz zajednički rad, razgovor i umjetničko izražavanje, istraživali smo nasljeđe prošlosti i stvarali temelje za bolje razumijevanje i povezivanje među različitim etničkim grupama.
Prvog dana, u toploj i podržavajućoj atmosferi, razgovarali smo o transgeneracijskoj traumi s psihološkinjom Marijom Babić. Kroz radionicu “Transgeneracijska trauma, psihologija, značaj i posljedice”, dotakli smo se dubokih tema – od naslijeđenih trauma koje oblikuju moderne porodice do važnosti postavljanja ličnih granica. Diskusija je bila emotivna, ali i oslobađajuća, otvarajući prostor za razmjenu ličnih iskustava. Dan smo završili gledanjem dokumentarnog filma “Šutnja je zločin”, koji nas je podsjetio na događaje u Kaluđerskom lazu i značaj suočavanja sa zaboravljenim pričama.
Drugog dana, inspirisani refleksijama s prethodnog dana, učesnici su kroz slikarsku radionicu s akademskom slikarkom Danijelom Drakulović prenijeli svoje emocije na platno. Boje su postale jezik kojim su izražavali svoje misli i osjećanja, uz nježne sugestije i podršku umjetnice. Platna su postala priče – tihe, ali snažne, svjedočanstva njihovih ličnih putovanja.
Veče drugog dana obogatili smo izložbom “Opsada Dubrovnika kroz presude Haškog tribunala”, koja nas je povela kroz svjedočanstva o napadu na Dubrovnik. Diskusija koja je uslijedila otvorila je nova pitanja o sukobima na Balkanu i njihovom uticaju na naše današnje živote. Slušajući jedni druge, počeli smo bolje razumijevati duboke rane, ali i mogućnosti za iscjeljenje.
Trećeg dana, pod vođstvom grafičke dizajnerke Darije Begić, učesnici su svoja slikarska djela prenijeli u digitalni svijet, otkrivajući kako tehnologija može postati saveznik umjetničkog izraza. Ovo je bio savršen spoj tradicije i modernosti – umjetnost koja gradi mostove između prošlog i savremenog. Dan smo završili inspirativnim okruglim stolom na temu “Žene i tranziciona pravda: perspektive i izazovi”, gdje su sa nama svoja znanja i iskustva podijelili Ljupka Kovačević, Nataša Nelević, Vuk Maraš i Sabina Muratović. Razgovor je bio dubok, potresan i nadahnjujući, osvjetljavajući ulogu žena u procesima tranzicione pravde.
Ova tri dana donijela su mnogo više od samih radionica – stvorila su prostor za povezivanje mladih iz različitih etničkih zajednica, razmjenu iskustava i jačanje međusobnog povjerenja. Uz umjetnost, dijalog i iskrenost, pokazali smo kako, zajedno, možemo oblikovati budućnost punu razumijevanja i solidarnosti.
Radioinice „Preispitivanje prošlosti, oblikovanje budućnosti“ organizuju se u okviru projekta “Pravo na mir” koji zajednički sprovode Omladinski centar CK13 iz Novog Sada, Inicijativa mladih za ljudska prava iz Podgorice i Centar za mlade KVART iz Prijedora. Projekat je podržan regionalnim programom SMART Balkans – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan koji realizuju Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Centar za istraživanje i kreiranje politika (CRPM) i Institut za demokratiju i medijaciju (IDM) uz finansijsku podršku Ministarstva spoljnih poslova Norveške (NMFA).