Prethodna dva dana, u opštinama Pljevlja i Rožaje, naše koleginice organizovale su radionice pod nazivom „LGBT prava – razumijevanje i podrška“.

Cilj radionica bio je da sa predstavnicima institucija na lokalnom nivou (Centar za socijalni rad, odjeljenje bezbjednosti, domo zdravlja, opština i lokani mediji) razgovaramo o stanju LGBT zajednice, pružanju podrške i poštovanju prava, ali i da osnažimo saradnju radi budućih zajedničkih aktivnosti na ovu i slične teme da uspostavimo kontakt i kroz zajedničko djelovanje dođemo do koordinisanog odgovora na izazove ove ranjive grupe.

Radionica u Pljevljima održana je 17. juna u hotelu „Pljevlja“.

Predstavnica Opštine Pljevlja naglasila je da uprkos predrasudama o konzervativnosti u malim sredinama kao što su Pljevlja, postoje i primjeri otvorenosti pljevaljskog društva. Jedan takav primjer navodi da je pripadnik zajednice koji se izjasnio kao pripadnik LGBT populacije, nije bio izložen diskriminaciji i osudama, već je njegovo autovanje prihvaćeno i podržano od strane porodice i okruženja.

Psihološkinja iz Doma zdravlja u Pljevljima naglasila je koliko je važno raditi na mentalnom zdravlju i emocionalnoj inteligenciji i iskoristiti sve dostupne mehanizme, posebno naglašavajući ulogu Savjetovališta za mlade koji funkcioniše u okviru Doma zdravlja već duže vrijeme. Navela je i da je načelo privatnosti izuzetno važno, ali da nije dovoljno promovisano. Dom zdravlja ima u planu da od početka septembra organizuje radionice za srednjoškolce u raznim oblastima, što može biti idealna prilika za tretiranje tema koje targetiraju LGBT zajednicu.

Predstavnici Centra za socijalni rad su nas upoznali s prethodnim iskustvom; tačnije, da su u sklopu svog profesionalnog rada pohađali jednu ili nijednu obuku koja ima za cilj promociju i zaštitu LGBTQ pravima. Oni su takođe istakli važnost promovisanja već postojećeg Savjetovališta pri domu, kojeg je neophodno promovisati uz pomoć lokalnih medija i društvenih mreža. Ovo iz razloga jer se, na primjer, jedan od predstavnika Centra za socijalni rad tek nedavno upoznao sa postojanjem Savjetovališta.

Preporuke proizišle iz predavanja i diskusije sa učesnicima kojima će se doprinijeti unapređenju i pormociji prava LGTB zajednice:

  • Pored institucija, potrebno je dodatno edukovati i samu zajednicu, jer postoje predrasude sa obje strane.
  • Kroz edukacije raditi na podizanju povjerenja u institucije od strane LGBT zajednice. Pored toga, osnivanje organizacije ili centra koji bi se bavili LGBT pravima i samim članovima zajednice, dodatno bi ublažili društvenu distancu i doprinijeli bržem i boljem razumijevanju i prihvatanju.
  • Neophodna veća ukjučenost medija kao glavnog katalizatora društvenih dešavanja.
  • Neophodnost obuka cjelokupnog kadra iz svih institucija, naročito jer povremeno dolazi do smjene kadrova i dolaska novih za koje jepotrebna edukacija.

Radionica u Rožajama održana je 18. jula, u galeriji Hilmije Ćatovića u Centru za kulturu.

Učesnici radionice pozdravili su organizovanje informativne radionice ističući da u njihovom okruženju postoje slučajevi stigmatizacije i negativnog stava prema LGBT zajednici, te da je samim tim prijeko potrebno raditi na osvješćivanju i edukaciji kako mladih tako i roditelja. Naveli su da, iako LGBT zajednica u Rožajama postoji, da je malobrojna i da se iz razloga straha od osude i diskriminacije jako prikrivaju.

Preporuke proizišle iz ovog događaja su sljedeće:

  • Osnaživanje kapaciteta centara za socijalni rad, kao glavnih nosioca aktivnosti vezanih za probleme sa kojima se suočavaju pripadnici LGBT zajednice, koz dodatne, kontinuirane edukacije.
  • Edukacije službenika Odjeljenja bezbjednosti, predstavnika opština i domova zdravlja, kao i predstavnika lokalnih medija o pravima i pružanju podrške pripadnicima LGBT zajednice.
  • Formiranje multioperativnih timova koji će raditi na edukaciji i podizanju svijesti, kako mladih, tako i roditelja o problemima sa kojima se susreću LGBT osobe, njihovim pravima i institucionalnoj podršci.

Ova aktvinost realizovana je u sklopu projekta Ljudska prava ne poznaju seksualnu pripadnost- diskriminacija ima isto značenje za sve, koji je podržan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.

Categories: Vijesti